• Pierniki__male_DSC_2824

Interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika – nowa atrakcja turystyczna Polski

Na mapie turystycznej Europy, Polski, a przede wszystkim Torunia pojawiło się nowe miejsce, które zaprasza w podróż poprzez najsłodszą historię miasta. Interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika, które zostanie otwarte dla zwiedzających już 20 czerwca br., wprowadza w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału, odkrywając tajemnicę jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 600 jest symbolem miasta. Tutaj historia ma smak i zapach piernika, o którym nie da się zapomnieć!

Historia o korzennym smaku i zapachu

Być w Toruniu i nie zjeść piernika po prostu nie wypada, w końcu to symbol tego miasta i jeden z lepiej rozpoznawalnych wyrobów w Polsce oraz za granicą. Jego sława sięga każdego krańca kraju, dlatego do Torunia przyjeżdżają rzesze turystów chcących zasmakować jedynych prawdziwych Toruńskich Pierników. Od 20 czerwca br. na miłośników piernika czeka nowa atrakcja – Muzeum Toruńskiego Piernika, które jest nowym punktem na turystycznej mapie miasta, ale także Polski
i Europy. Mieści się ono w wyjątkowym miejscu na Starym Mieście, byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej do rodziny Weese, której mury przesiąknięte są historią najlepszego toruńskiego gościńca. To mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber 14 lutego 1763 roku zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A, a jego korzenie można poznać właśnie tu – w Muzeum Toruńskiego Piernika.

MuzeumTorunskiegoPiernika10

Interaktywna podróż miodem płynąca, wonnymi przyprawami usypana…

Prace nad nadaniem fabryce drugiego życia i otwarciem w jej miejscu muzeum trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni, na których goście będą mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąka), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów. W poprzemysłowych wnętrzach utworzona została ekspozycja podzielona na sekcje: Piernikowe korzenie — od formy do pieca; Zmysłowy świat piernika; Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie, w której odnaleźć można będzie zbiory gromadzone przez Muzeum Okręgowe w Toruniu od stu lat. Jednak to co czyni Muzeum wyjątkowym, a jego zwiedzanie podróżą o korzennym smaku i zapachu to interaktywność, która zaprasza odwiedzającego do aktywnego doświadczania historii na wszystkich trzech poziomach ekspozycji.

MuzeumTorunskiegoPiernika2

MuzeumTorunskiegoPiernika9

MuzeumTorunskiegoPiernika3

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

W piwnicy gości witać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi zwiedzających w realia średniowiecznego straganu. Tutaj też znajduje się wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników, wśród których z całym swoim dostojeństwem stoi przekazany przez Fabrykę Cukierniczką „Kopernik” oryginalny piec przemysłowy z lat 60. XX wieku. Z procesem wypiekania goście będą mogli zapoznać się dzięki multimediom prezentującym jego działanie. Klimat dawnych czasów można będzie poczuć w pracowni snycerskiej z unikatową kolekcją form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku.

Parter to miejsce jeszcze bardziej niepowtarzalne i dalekie od muzealnych wyobrażeń, gdzie każdy, kto przekroczy mury dawnej fabryki, poczuje przyjazną atmosferę. Odbywać się tu będą warsztaty piernikarskie, podczas których odwiedzający będą mogli upiec własnoręcznie tradycyjne pierniki z oryginalnego ciasta i przypraw. I choć w innych muzeach jedzenie jest surowo zakazane, tu degustacja jest punktem obowiązkowym.

DSC_7155

Pierwsze piętro to ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Będzie można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano domowe pierniki, oraz sklepu z przełomu XIX/XX wieku, w którym znajdują się zabytkowe ozdobne puszki i skrzyneczki nieistniejących już toruńskich firm piernikarskich m.in. Herrmanna Thomasa i Jana Ruchniewicza.

MuzeumTorunskiegoPiernika7

MuzeumTorunskiegoPiernika8

Zajrzeć będzie można również do samochodu dostawczego „Żuk”, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Dla chętnych udostępniona zostanie klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 50-80. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwoli także na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce.

Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji jest „wirtualna garderoba”, dzięki której zwiedzający wezmą udział w zabawie interaktywnej i wcielą się w rolę kramarki, czy właściciela fabryki. Oprócz tego można tu również obejrzeć  film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, pobrać przepis z interaktywnej książki kucharskiej, czy uczestniczyć w multimedialnej projekcji na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A.
i „spotkaniu” z dawnym jej właścicielem – Gustawem Weese.

Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu, to miejsce wyjątkowe w skali całego świata, gdzie historia ma smak i zapach. Tu po prostu trzeba być, by zrozumieć fenomen toruńskich pierników. Odwiedzający będą mogli się w nim rozsmakować już od 20 czerwca.

MuzeumTorunskiegoPiernika_XIXwiecznaFabryka

 

Najnowsze projekty