• SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

Polak ustanowił nowy światowy rekord podczas Warsaw Flair Challenge

Sensacją zakończył się wielki finał międzynarodowego konkursu barmańskiego w stylu flair, Warsaw Flair Challenge 2011, podczas którego Polak ustanowił nowy Światowy Rekord Guinnessa w podbijaniu butelki na przedramieniu. 4 marca br. w klubie Capitol tłumy warszawiaków oszalały na punkcie latających w powietrzu shakerów, butelek i akrobatycznych figur poprzedzających przygotowanie koktajli przez najlepszych flairowych barmanów na świecie.

W tym roku po raz pierwszy w czasie zawodów WFC podjęto próbę pobicia Światowego Rekordu Guinnessa w podbijaniu butelki na przedramieniu, który do 4 marca 2011 wynosił 31. Sensacją wieczoru okazał się Polak, Maciej Szymański (lat 23), który pobił rekord wynikiem 39 podbić! Oficjalny dyplom zaświadczający o ustanowieniu nowego Światowego Rekordu Guinnessa (Guinness World Records™) wręczył rekordziście Jack Brockbank, sędzia Guinnessa.

SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA
SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

 

Zwycięzcą zawodów WFC został Luca Valentin z Rumunii, drugiei trzecie miejsce zajęli odpowiednio Danilo Oribe z Urugwaju oraz Sylvain Glatiny z Francji.

SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA
SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA
SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA
SK:, , fot. Kurnikowski/AKPA

Pula nagród o którą walczyli zawodnicy z 14 krajów, wynosiła 12 000 Euro. Dodatkowo w tym roku organizatorzy chcąc promować styl flair wśród kobiet przygotowali również nagrodę w wysokości 1000 Euro dla najlepszej uczestniczki, która okazała się Agnieszka Bochniak. Natomiast trzech najlepszych barmanów z Polski – Marcin Cebula, Maciej Chojara, Radosław Podlaski – wyjedzie na specjalne trzydniowe szkolenie do jednej z najlepszych szkół barmańskich na świecie – BOLS Bartending Academy w Amsterdamie.

WFC_akpa_WFC_akpa_1664
Występy zawodników oceniało międzynarodowe grono sędziowskie WFA (World Flair Association) w którego skład weszło 5 sędziów zagranicznych z Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki (2 osoby), Finlandii i Węgier.Jury degustacyjne, któremu przewodniczył jeden z najwybitniejszych kucharzy w Polsce Wojciech Modest Amaro, uznało koktajl przygotowany przez Toma Dyer z Wielkiej Brytanii za najlepszy koktajl zawodów WFC 2011.

zawodnik2_lekkie
Pomysłodawcami i organizatorami konkursu są najlepsi flair’owi barmani w Polsce: Tomek Małek pięciokrotny Mistrz Świata i Marek Posłuszny z Flair Factory, znani szerszej publiczności z I edycji programu “Mam Talent”.

Najnowsze projekty

Musisz mieć 18 lat, aby obejrzeć stronę.

Potwierdź swój wiek